Šah u škole!

Autor: Hatka Adrović, 8. 4. 2015.

Tijekom mjesec dana različitih aktivnosti vezanim uz šah nastojali smo motivirati učenike da upoznaju i zavole ovaj sport. Vrhunac naših nastojanja bio je u srijedu 25. ožujka 2015. kada je u našoj školi održana svečanost posvećena promociji šaha. U programu su sudjelovali mlađi učenici s igrokazom o šahu i plesnom točkom, naš učenik Dino Lovrić odigrao je partiju šaha divovskim figurama s Mariom Lovrićem, a svečanost su upotpunila gospoda Valter i Kristian Valković, gosti iz Šahovskog kluba Pula.

Već godinama primjećujemo kako djeca u slobodno vrijeme vole igrati šah. Interes je gotovo podjednak u svim uzrastima, igri ozbiljno pristupaju u prvaši i osmaši.

Kako su već odavno poznate dobrobiti od igranja šaha, kolegica Danče Banković i ja odlučile smo ga dodatno popularizirati i omasoviti u našoj školi. U suradnji s razrednicima održali smo satove posvećene šahu gdje smo govorili o povijesti ove igre, legendama vezanima uz nju, raznim zanimljivostima, pravilima. Rješavali smo matematičke zadatke vezane uz šah, likovno se izražavali, napisali igrokaze, napravili on line kviz (http://www.proprofs.com/quiz-school/story.php?title=koliko-poznajete-ah),  napravili izložbu o aktualnom svjetskom prvaku, održali partiju šaha sa živim figurama… Zamolila sam sve učenike i učitelje ako imaju višak garniture šaha da je doniraju ili posude školi jer je tijekom promocije unatrag mjesec dana interes za šahom porastao znatno.

Vrhunac naših nastojanja bio je 25. ožujka kada je održana prigodna svečanost posvećena šahu. Program je započeo igrokazom koji su učenici 4. a napisali i sa svojom učiteljicom gđom Suzanom Vidović uvježbali. Slijedio je intervju s učenikom Dinom Lovrićem koji godinama trenira u Šahovskom klubu Pula te je do sada sudjelovao u brojnim natjecanjima postižući zapažene uspjehe. Naši gosti iz Šahovskog kluba Pula, g. Valter Valković i g. Kristian Valković, pomoću magnetne šahovske ploče objasnili su osnovna pravila kretanja figura te pokazali neke zanimljive poteze, a zatim su odgovarali na pitanja učenika. Uslijedio je kratak predah s plesnom grupom iz PO Banjole, koju vodi gđa Izabela Bilić. Zatim su pred publiku izašli braća Dino i Mario Lovrić odigrati partiju divovskim šahom koji su donijeli gosti iz Šahovskog kluba Pula. Partiju je simultano komentirao i na magnetnoj ploči pokazivao g. Kristian Valković. Uzbuđenje je poraslo kada su učenici pozvani da sudjeluju u simultanki protiv g. Kristiana Valkovića. Iako je zainteresiranih bilo mnogo, sudjelovati je moglo samo osmero učenika dok su ostali pratili dvoboje s velikim zanimanjem. Svečanost je završena zahvalom našim gostima i najavom besplatnog šahovskog tečaja koji će održati tijekom travnja u prostoru naše škole. Osim tečaja g. Valter Valković je školi u ime Šahovskog kluba Pula poklonio i pet garnitura šaha.

Dugoročni naš cilj je oformiti šahovsku grupu u školi s kojom bismo sudjelovali na natjecanjima, a najvažnije od svega je navesti djecu da zavole šah i često ga igraju kod kuće i u školi jer je dokazano brojnim znanstvenim istraživanjima kako šah povećava koncentraciju i ustrajnost, jača vještine rješavanja problema, analitičko i kreativno razmišljanje, pomaže u razvijanju vizualnih sposobnosti, unaprjeđuje pamćenje, poboljšava matematičke i jezične vještine, jača osjećaj kompetentnosti…  Niz prednosti bavljenja šahom je podugačak, stoga ne čudi da je ušao u kurikulume mnogih škola svijeta, kao slobodna aktivnost, izborni ili čak obavezan predmet.

U Hrvatskoj uskoro kreće projekt „Šah uz školu“, slike pogledajte u foto-galeriji.

Osnovna škola dr. Mate Demarina Medulin / Munida 3, HR-52203 Medulin / www.os-mdemarina-medulin.skole.hr / ured@os-mdemarina-medulin.skole.hr