> Knjižnica
Vijesti iz knjižnice

Tulum s(l)ova - Čitanje u lokalnoj zajednici

Autor: Dušanka Đokanović, 8. 2. 2024.

Tulum s(l)ova je nacionalni projekt za poticanje čitanja  naglas u koji se ove godine uključila i naša škola. Projekt je osmislila Draženka Stančić, stručna suradnica izvrsna savjetnica školska knjižničarka, a zajedno su ga pokrenuli OŠ Ivan Kukuljević Sakcinski, Ivanec (u kojoj je gđa Stančić zaposlena), HMŠK-a (Hrvatske mreže školskih knjižničara) i HUŠK-a (Hrvatske udruge školskih knjižničara) 2011. i otada se provodi u školskim knjižnicama u Hrvatskoj.

Osim noćnih čitateljskih susreta u knjižnici, jedan od obaveznih dijelova projekta je i izlazak u lokalnu zajednicu i čitanje naglas.  To podrazumijeva čitanje naglas u raznim institucijama, udrugama, tvrtkama i na javnim mjestima. Svaka školska knjižnica mora provesti najmanje tri čitanja u svojoj lokalnoj zajednici da bi se projekt smatrao dovršenim, a sva ostala čitanja su nadstandard. Provedbom ovog projekta školske knjižnice doprinose kulturnim aktivnostima u svojoj lokalnoj zajednici, nudeći neobičnu kulturnu uslugu – čitanje naglas iz užitka.

Mi smo danas kao gosti u radijskoj emisiji Medulin FM-a Tema dana čitali lokalnoj zajednici izravno u eteru. Učenica Mare Mišković je pročitala svoje dvije pjesme, a i učenica Nina Giotta poglavlje o Coco Chanel iz knjige Priče za laku noć za mlade buntovnice E. Favilli i F. Cavallo.

S voditeljem smo razgovarali i o ljepoti čitanja naglas i u sebi, naglasili dobrobiti čitanja te pozvali sve da povodom Svjetskog dana čitanja naglas čitaju jedni drugima svoje omiljene knjige. Snimku emisije možete poslušati ovdje.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola dr. Mate Demarina Medulin / Munida 3, HR-52203 Medulin / www.os-mdemarina-medulin.skole.hr / ured@os-mdemarina-medulin.skole.hr